Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Przeprowadzanie rozmowy kwalifikacyjnej ma na celu lepsze poznanie kandydata do pracy oraz sprawdzenie czy posiadane przez niego predyspozycje, jak również umiejętności zawodowe, są wystarczające aby dobrze poradził sobie na stanowisku, na które aplikuje.

Podczas rozmowy pracodawca będzie chciał zweryfikować czy podane przez Ciebie w CV kwalifikacje (m. in. językowe, interpersonalne) oraz doświadczenie zawodowe są prawdziwe i odpowiednie do danej pracy.

Poniżej kilka uniwersalnych rad, które na pewno pomogą Ci pozytywnie wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej:

Po pierwsze, jeśli aplikujesz bezpośrednio do firmy, dowiedz się czym zajmuje się firma, w której chcesz pracować. Znajdź informacje od kiedy istnieje na rynku, jakie są jej główne cele, w jakich gałęziach gospodarki działa. Zapoznaj się ze jej stroną internetową , poczytaj o największych sukcesach i osiągnięciach  firmy. Osoba przychodząca na spotkanie, bez takiej wiedzy, na starcie zmniejsza swoje szanse na zatrudnienie.

Jeśli aplikujesz na ofertę przez agencję pośrednictwa pracy, dowiedz się jak najwięcej ile możesz o firmie, w której będziesz docelowo pracował. Oprócz tego przygotuj sobie pytania odnośnie rzeczy, których nie udało się znaleźć, a które też Cię interesują.

Pracownicy agencji nie zawsze są w stanie od razu odpowiedzieć na nie wszystkie, ale zainteresowanie tematem jest mile widziane przez rekrutera.

Możesz też dopytać o funkcjonowanie agencji przez którą aplikujesz.

Po drugie, bądź punktualny! Nie wskazane jest jednak przychodzenie dużo przed wyznaczonym  czasem. Najbezpieczniej jest przyjść ok. 5-10 min, przed ustaloną godziną rozmowy.

Po trzecie, pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze! Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie stroju, w którym chcesz się zaprezentować, również dopasowanie go do charakteru firmy, w której chcesz pracować. Najlepiej ubrać się wygodnie, a jednocześnie elegancko. W ubiorze powinny dominować stonowane kolory oraz krój. Oczywistą sprawą jest, że ubranie musi być czyste i schludne.

Po czwarte,  weź ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty lub ich kserokopie. Nie przesadzaj jednak z ich ilością, przygotuj tylko te, które będą wymagane do aplikowania na dane stanowisko.

Kilkukrotnie przećwicz sobie co dokładnie chcesz powiedzieć, o jakich rzeczach chcesz wspomnieć.

Zastanów się jakie pytanie może zadać Ci pracodawca oraz w jaki sposób byś na nie odpowiedział.

Po piąte, mowa ciała. Staraj się zachowywać się naturalnie oraz przyjaźnie. Wyprostowana postawa oraz uśmiech dodadzą pewności siebie. Utrzymuj kontakt wzrokowy z osobą rekrutującą, panuj nad mimiką twarzy. Staraj się kontrolować swoje gesty oraz ton głosu.

Największe wpadki podczas rozmów kwalifikacyjnych:

 • niewyłączenie telefonu komórkowego
 • narzekanie na poprzedniego pracodawcę
 • niestosowny ubiór
 • brak wiedzy na temat firmy oraz stanowiska na które aplikujesz
 • przechwalanie się oraz wywyższanie
 • roszczeniowa postawa wobec pracodawcy

Najczęściej zadawane pytania:

 • Dlaczego zdecydowałeś się odpowiedzieć na nasze ogłoszenie?
 • Jaki był powód zakończenia Twojej ostatniej pracy?
 • Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
 • Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
 • Jakie jest Twoje największe osiągnięcie?
 • Czy potrafisz pracować w stresie oraz pod presją czasu?

Najważniejsze jest odpowiadanie zgodnie z prawdą. Jeżeli ciężko jest Ci odpowiedzieć na dane pytanie, staraj się udzielić odpowiedzi kreatywnej, która może zainteresować pracodawcę.

Masz też prawo zadawać własne pytania, dotyczące m. in. szczegółów zadań, które miałbyś wykonywać na danym stanowisku, zasad na jakich odbywa się rozliczanie z rezultatów pracy, tego z kim miałbyś w przyszłości współpracować itp.

Na zakończenie podziękuj za poświęcony Ci czas oraz zapytaj kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi.

Powodzenia!

 

Wróć